Kacper Stokowski

Pływanie

Kacper Stokowski

Podstawowe informacje

Miejsce urodzenia: Warszawa

Data urodzenia: 06.01.1999

Klub: AZS UMCS Lublin

Moje osiągnięcia
  • 1. miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów (Hódmezővásárhely, 2016) - 200 m st. dowolnym
  • 1. miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów (Hódmezővásárhely, 2016) - 4 × 200 m st. dowolnym
  • 3. miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów(Hódmezővásárhely 2016) - 4 × 100 m st. dowolnym
  • 1. miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów (Netanja, 2017) - 4 × 100 m st. dowolnym
  • 1. miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów (Netanja, 2017) - 100 m st. grzbietowym
  • 2. miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów (Indianapolis, 2017) - 4 × 100 m st. dowolnym
  • 3. miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów (Indianapolis, 2017) - 50 m st. grzbietowym
O mnie

1. Dlaczego właśnie pływanie?

- wiek (kiedy się zainteresowałeś się tą dyscypliną), inspiracja (wydarzenie, osoba),pierwszy trening, pierwszy trener, pierwszy klub, pierwsze sukcesy?

- Pływać zacząłem w wieku 3 lat. Rodzice zapisali mnie do szkółki pływania na warszawskim AWF-ie do Pani Zofii Krawczyk. To właśnie tam oswoiłem oraz pokochałem się z wodą. Później w wieku 7 lat poszedłem do klasy o profilu sportowym. Tam uczęszczałem na zajęcia pływania dwa razy w tygodniu. Na moim pierwszym treningu trener „wrzucił” mnie do słabszej grupy z czego byłem bardzo niezadowolony. Musiałem pokazać co potrafię już na początku i na drugi zajęciach pływałem z dziećmi, którzy potrafią „lepiej” pływać. Moją pierwszą trenerką była Dorota Berger-Gostkiewicz i to z nią osiągałem swoje pierwsze sukcesy w Warszawie oraz na Mazowszu. W wieku 13 lat przeszedłem do trenera Pawła Wołkowa, z którym pływałem przez całą swoją karierę juniorską aż do wieku 22 lat. To wraz z nim osiągałem swoje największe sukcesy: Rekordy Świata Juniorów, Rekordy Polski, Medale Mistrzostw Europy Juniorów, Medale Mistrzostw Świata Juniorów oraz Medal Mistrzostw Europy Seniorów. Obecnie studiuję i trenuję na Uniwersytecie NC STATE UNIVERSITY w USA.

2. Jakie cechy musi posiadać dobry pływak?

- Wyżyny sportowe wymagają siły, charyzmy, samodyscypliny i wielu lat ciężkich treningów. Moim zdaniem cierpliwość oraz etos pracy ale również i charakter czy osobowość cechować będą dobrego pływaka.

Pływanie jest bardzo monotonnym sportem, pochłaniającym bardzo dużo czasu i tak naprawdę cały dzień jest podporządkowany uprawianiu tej cudownej dyscypliny. Wstajemy codziennie o 5 rano, żeby później wskoczyć do basenu o 6 rano, pójść do szkoły, wrócić na basen i wykonać siłownię i znów po południu wskoczyć do wody na kolejne 2h. W wodzie nie mamy za dużo czasu na rozmowę, czy interakcje z drugą osobą. Tak naprawdę większość treningu w wodzie jesteśmy sami ze sobą.

3. Jeśli jest cecha, którą chciałabyś w sobie zmienić to byłaby to...?

- W aspekcie sportowym to dążenie do doskonałości. Wiem, że nikt nie jest perfekcyjny, ale jest parę kwestii, które mógłbym wykonywać jeszcze lepiej i ufając własnym kompetencjom, wiem gdzie mam bardzo duży zapas zasobów.

4. Twój sportowy idol?

Michael Phelps oraz Cristiano Ronaldo – obydwoje są niesamowitym tytanami pracy, udowodnili, że the sky's the limit a ich ogromne osiągnięcia sportowe przeszły do historii wszechczasów. To między innymi na nich wzorowałem się od początku mojej przygody w sporcie.

Kacper Stokowski