Beata Pacut-Kłoczko

Judo

Beata Pacut-Kłoczko

Podstawowe informacje

Miejsce urodzenia: Bytom

Data urodzenia: 13.12.1995

Klub: GKS Czarni Bytom

Moje osiągnięcia
  • Udział w Igrzyskach Olimpijskich (2021, Tokio)
  • 3. miejsce Mistrzostwa Świata (2022, Uzbekistan)
  • 2. miejsce Grand Slam (2021, Antalya)
  • 1. miejsce Grand Slam (2021, Tel Aviv)
  • 3. miejsce Grand Slam (2018, Abu Dhabi)
  • 1. miejsce Mistrzostwa Europy (2021, Lizbona)
  • 3. miejsce Mistrzostwa Europy U23 (2017, Bratysława)
  • 3. miejsce Mistrzostwa Europy U23 (2017, Czarnogóra)
  • 2. miejsce Mistrzostwa Europy Juniorów (2014, Bukareszt)
  • 3. miejsce Mistrzostwa Świata Juniorów (2014, Miami)
O mnie

1. Dlaczego właśnie judo?

- Mój starszy brat trenował judo. Gdy ja byłam mała chciałam, aby trenował mnie w domu, więc kazał mi robić pompki, brzuszki, przysiady. W końcu poprosiłam rodziców żeby mnie też zapisali do klubu i tak zostało do dziś. Pamiętam, że na pierwszym treningu bardzo stresowałam się, że będą sami chłopcy – jednak okazało się, że jest dużo dziewczyn i szybko znalazłam koleżanki. Pierwszym moim trenerem był Radosław Gajdamakin, a klub od początku ten sam – GKS „CZARNI”BYTOM. Na pierwszym zawodach – O Mistrzostwo Klubu Dzieci - bardzo się stresowałam, zwłaszcza że dziewczynki w mojej wadze miały już wyższe pasy, czyli trenowały dłużej – wywalczyłam trzecie miejsce i tak worek medali się rozwiązał, były kolejne zawody i kolejne medale.

2. Jakie cechy musi posiadać dobry judoka?

- Myślę, że podstawą jest wytrwałość i upartość w dążeniu do celu, zwłaszcza kiedy przychodzą porażki, aby się nie poddawać, przekuć porażkę w motywację i dalej walczyć. Przydatne są również cierpliwość i pokora– zgodnie z motto: „ Nie ma końca w uczeniu się judo.” To prawda! Te cechy przy doskonaleniu techniki, są bardzo potrzebne.

3. Jeśli jest cecha, którą chciałabyś w sobie zmienić to byłaby to...?

- Niecierpliwość zdecydowanie! Na szczęście nie w odniesieniu do uczenia się technicznych rzeczy podczas treningu judo… ale mam na myśli treningi, które są jednostajne w wysiłku .. np. 30 minut wolnego biegu czy jazdy na rowerku stacjonarnym – męczarnia! Już po 10 minutach zaczynam się po prostu nudzić i to męczy mnie dwa razy bardziej :D

4. Twój sportowy idol?

- Ciężko wskazać mi jednego sportowca, prędzej wskazałabym pojedyncze cechy u kilku sportowców i złączyłabym to w całość :)

Cenie Janka Błachowicza za to, że po ciężkim okresie jego kariery – mimo porażek i kontuzji nie zrezygnował, tylko wytrwale dążył do celu i tym samym wzbił się na szczyt - po pas UFC. Dodatkowo przy tak dużym sukcesie, w mediach nadal został osobą skromną i przyjazną.

A jeżeli chodzi o judo, nie mogę pominąć - Kayla Harrison – zawodniczka judo w mojej aktualnej wadze – czyli do 78kg, która jest dwukrotną złotą medalistką Olimpijską. Złoto na Igrzyskach to duży sukces, a powtórzenie go po 4 latach jest ogromnym sukcesem, na który składają się nie tylko umiejętności fizyczne.

Beata Pacut-Kłoczko